Obserwatorzy

6 grudnia 2015

Mini Konkurs

Jaka legenda opowiada o życiu Mikołaja, z której wziął się zwyczaj dawania prezentów?


15 sd dla wylosowanej osoby!

33 komentarze:

 1. Legenda o św. Mikołaju z Miry
  StarMartusia...

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,św. Mikołaj z Miry"

  ~James69.

  OdpowiedzUsuń
 3. Legenda o złotych kulach i trzech ubogich pannach
  gonia1992

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia. Najbardziej znana była, spisana w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała, opowieść o trzech córkach.

  Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami :)

  gabrysiaslysz

  OdpowiedzUsuń
 5. legenda o świętym mikołaju z miry

  OdpowiedzUsuń
 6. Lengenda o Świętym Mikołaju z Miry.

  Sally11l

  OdpowiedzUsuń
 7. W sumie z tego co wiem, są cztery i pół legendy :D
  Pierwsza to taka, że Biskup Miry - Mikołaj - powstrzymał kata przed zabiciem trzech żołnierzy (biskup udowodnił ich niewinność), jednak oficerowie zostali ponownie skazani na śmierć. W noc przed egzekucją modlili się do Mikołaja, aby ten przekonał ich oprawców, aby nie pozbawiali ich życia. Biskup ukazał się w snach sędziów. Zaświadczył o niewinności skazanych i wskazał prawdziwych winowajców. Oficerowie zostali uniewinnieni i wysłani do Miry z bogatymi darami.
  Druga legenda ma dwie opcje. Pierwsza mówi o trzech córkach, które, aby wyjść za mąż, potrzebowały posagu. Były biednymi kobietami, więc nie miały z czego wyłożyć. Mikołaj pomógł kobietom, dając im spory majątek. Druga wersja jest mniej optymistyczna. Ojciec trzech córek zadłużył się i ogłosił bankructwo. Aby wyjść z dołka postanowił oddać swoje trzy córki do domu publicznego po to, aby te zarobiły na dług. Na szczęście Mikołaj pomógł rodzinie, wrzucając do wnętrza domu pieniądze.
  Trzecia legenda mówi o żeglarzach, którzy podczas sztormu, gdy ich statek zaczął tonąć, wzywali pomocy Mikołaja. Biskup pojawił się na statku, wydobył go z topieli, nakazał uciszyć się wiatrowi a potem zniknął. Żeglarze dopłynęli do portu, dotarli do Miry, gdzie w kościele dziękowali Mikołajowi. Ten nakazał im milczenie i skłonił do zmiany obyczajów.
  Ostatnia legenda - o zbożu - opowiada o czasach wielkiego głodu. Mikołaj ukazał się we śnie kapitanowi statku, który płynął z Aleksandrii do Konstantynopola i skłonił go do zawinięcia do portu w Andriake. Tam wyładowano na ląd sto korców zboża, które rozdzielono między głodujących mieszkańców Miry. Gdy statek dopłynął do Konstantynopola okazało się, że w ładunku niczego nie brakuje[18]. Opowieść ta będzie później rozwijana w wielu wariantach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.
  Legenda głosi, że Mikołaj z Miry, zanim został biskupem, miał chciwego, aczkolwiek bogatego sąsiada. Wyśmiewał pobożność, przez co został ukarany przez Boga i stracił cały majątek. Nikt nie chciał ożenić się z jego córkami, bo nie miały posagu, więc postanowił sprzedać je do domu publicznego. Jednak Mikołaj co noc podrzucał przez okno pieniądze, dzieki czemu mógł uratować jego córki przez marnym żywotem. Po dwóch weselach, jego sąsiad postanowił czuwać przez całą noc przy oknie i dowiedzieć sie skąd biorą się pieniądze. Gdy zobaczył Mikołaja, poczuł się głupio i postanowił być religijnym człowiekiem.

  MoveYourBody7

  OdpowiedzUsuń
 9. Lengenda o Świętym Mikołaju z Miry. Dał on anonimowo sakiewki z pieniedzmi biednej rodzinie Kibicz

  OdpowiedzUsuń
 10. Legenda o św. Mikołaju z Miry
  misskasia678

  OdpowiedzUsuń
 11. św. Mikołaj z Miry
  Ania_Miszcz

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,św. Mikołaj z Miry"

  werka101

  OdpowiedzUsuń
 13. Legenda o św. Mikołaju z Miry

  AnaM199

  OdpowiedzUsuń
 14. Legenda o św. Mikołaju z Miry
  alapole

  OdpowiedzUsuń
 15. Legenda o św. Mikołaju z Miry

  OdpowiedzUsuń
 16. Św. Mikołaj z Miry ;)
  ZuZia_ZaPi

  OdpowiedzUsuń
 17. Święty Mikołaj z Miry
  EleganckaRarity

  OdpowiedzUsuń
 18. Legenda o św. Mikołaju z Miry

  MissDollka

  OdpowiedzUsuń
 19. Legenda o św. Mikołaju z Miry
  Kotek717

  OdpowiedzUsuń
 20. Legenda o Świętym Mikołaju z Miry.
  Nalsh

  OdpowiedzUsuń
 21. Legenda o św. Mikołaju z Miry :)

  xkyokox

  OdpowiedzUsuń
 22. legenda o św. Mikołaju z Miry, który pomagał potrzebującym.

  OdpowiedzUsuń
 23. Legenda o Świętym Mikołaju z Miry
  MarziaKljerberg

  OdpowiedzUsuń
 24. Legenda o Świętym Mikołaju z Miry
  martusia1907

  OdpowiedzUsuń
 25. Legenda o Świętym Mikołaju z Miry
  martusia1907

  OdpowiedzUsuń
 26. Legenda o św. Mikołaju (biskupie) z Miry.

  mistiness

  OdpowiedzUsuń
 27. Legenda o świętym Mikołaju z Miry
  Kogucik12345

  OdpowiedzUsuń