Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent - francuski projektant mody, współtwórca domu mody Yves Saint Laurent.
Saint Laurent w wieku 17 lat z teczką własnych rysunków przybył do Paryża. Pierwszym jego sukcesem w świecie mody stało się zwycięstwo w konkursie na projekt sukienki koktajlowej, organizowany przez firmę Woolmark. Ówczesna redaktor naczelna miesięcznika Vogue zaaranżowała jego spotkanie z Christianem Diorem, po której to Dior zatrudnił młodego Saint Laurenta na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 YSL stanął na czele domu mody Dior i uratował go od bankructwa.
Później Saint Laurent odszedł z domu Diora i założył własny dom przy pomocy finansowej swego partnera w życiu i w interesach Pierre'a Bergé. Od tamtej chwili był to uznany przez nich podział ról, Yves projektował, Pierre zajmował się stroną finansowo-organizacyjną. Lata 60. i 70. to największe triumfy i przełomowe kolekcje. YSL wypromował wygląd bitników w modzie – skórzane krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki, a w 1966 ubrał kobietę w smoking, dotąd zarezerwowany dla mężczyzn. YSL był projektantem swojej epoki, w której kobiety podejmowały "męskie" zawody i w której młodzież tworzyła kontrkulturę wobec świata dorosłych i stawiała się wobec niego w opozycji także poprzez odmienne ubrania.
W 1993 dom mody YSL sprzedano farmaceutycznemu Sanofi. W 1999 grupa Gucci, cześć grupy PPR (Pinault-Printemps-Redoute) odkupiła markę YSL. Do 2004 projektantem odzieży pod marką YSL był Amerykanin Tom Ford, a po 2004 Włoch Stefano Pilati.
Yves Saint Laurent zmarł 1 czerwca 2008 w swoim domu w Paryżu w wieku 71 lat. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 5 czerwca 2008 w Paryżu, w kościele Św. Rocha. Wziął w nich udział Prezydent Francji – Nicolas Sarkozy z małżonką oraz projektanci mody, m.in. Jean-Paul Gaultier, Christian Lacroix. Po kremacji jego prochy miano rozsypać w ogrodzie willi Saint Laurenta w Marrakeszu.
Artykuł jest o YSL jednak brak tu jakiejkolwiek informacji o tym, co obecnie dzieje się z marką. Nie ma tu, ani słowa o jej obecnym projektancie Hedi Slimane. :/ Również warto wspomnieć o niedawnej zmianie jej nazwy.
OdpowiedzUsuńBo to jest artykuł o Laurencie, a nie o Hedi.
UsuńAle jeśli podałaś nazwiska poprzednich projektantów, to dlaczego brak tu obecnego? Przecież to też ważna informacja. ;)
UsuńTzn. o których nazwiskach mówisz ? :)
UsuńPojawia się zarówno Ford i Pilati, dlatego wydaje mi się, że o Slimane powinnaś wspomnieć, jako, że on obecnie projektuje dla tej marki. :)
UsuńChciałabym dodać, że obecnie nazwa marki to Saint Laurent Paris, niemniej jednak bardzo dobry artykuł! Zawarłaś w nim to, co najważniejsze :)
OdpowiedzUsuńBardzo ładne ciuszki można spotkać z tej marki :)
OdpowiedzUsuńmonusia55
Ciekawy artykuł, dobrze czasem wiedzieć coś z tej dziedziny. :)
OdpowiedzUsuńNacia220
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNo ciekawy artykuł, a lubię bardzo tą markę :))
OdpowiedzUsuńemi20045
lubię tę markę
OdpowiedzUsuńBardzo lubię tą markę ! :) Ciekawy artykuł
OdpowiedzUsuńTinashe4
Ciekawy artykuł , bardzo miło się go czyta :)
OdpowiedzUsuń