2018/05/01

1 Maja - Święto Pracy



Jako, że Święto Pracy jest bardzo ważnym świętem dla każdego Polaka, pozwólcie, że przypomnę Wam genezę całego wydarzenia. Postaram się pisać zwięźle, krótko i zrozumiale, tak żebyście nie omijali tego postu, ale naprawdę przeczytali go z chęcią :) Postanowiłam zaznaczyć niektóre słowa symbolem gwiazdki - "*" - tak oznaczone wyrazy znajdziecie na końcu posta w słowniczku razem z wyjaśniającą definicją. Miłej lektury!




Pochód pierwszomajowy w Krakowie, 1936
źródło

Święto pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub po prostu 1 Maja nie jest tylko stricte polskim świętem. Święto Pracy wprowadziła Druga Międzynarodówka* upamiętniając wydarzenia z 1886 roku w Chicago. Przybliżmy więc genezę tego wydarzenia.
Bardzo złe warunki pracy, niskie pensje i praca ponad ludzkie siły przez 12 godzin były czymś na porządku dziennym.  Dlatego też sytuacja była napięta długo przed pamiętnym 1886 rokiem. Kiedy zmęczenie i stres się napiętrzały, a ludzie mięli już naprawdę dość niegodziwych warunków wszystko zaczęło się kumulować i wybuchnęło w stronę właściciela firmy McCormick Harvester Co., który zamierzał zmodernizować zakład zwalniając przy tym ogromne ilości pracowników. Pociągnęło to za sobą falę strajków i pod ich naporem właściciel firmy został zmuszony do ustępstw. Jednak zmiany nie potrwały długo. Zaraz po tym zwolnił wszystkich(!) pracowników, na ich miejsce zatrudnił nowych, którzy musieli pracować pod okiem kilkudziesięciu czujnych ochroniarzy.
Wtedy właśnie został zapowiedziany pochód demonstracyjny, który miał odbyć się 1 maja. Głównym celem robotników było wywalczenie 8 godzin pracy. Później 3 maja został zorganizowany wiec, który był początkiem jednego wielkiego chaosu. Doszło na nim do bójki między protestantami, a nowymi pracownikami zakładu McCormicka. Wtedy do interwencji wkroczyła policja. Śmiertelne pobicia robotników przez policjantów wywołały jeszcze większą agresję na kolejnym wiecu. W ruch poszła przemoc, bomby, strzelaniny. Nie da się określić ile było ofiar śmiertelnych.
Demonstracja pierwszomajowa w Mińsku, 1917
źródło
Po trzech latach od tej tragedii Druga Międzynarodówka uznała 1 maja Świętem Pracy. Miał być to hołd dla ofiar śmiertelnych, które poniósł ruch robotniczy.
W Polsce natomiast pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku wbrew woli zaborców*. Pochody, demonstracje, starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami odbywały się w czasie rewolucji w 1905 roku. Podobne wydarzenia wymierzone przeciwko komunistycznej partii miały miejsce także w II RP. Często dochodziło do ataków policji na robotnikach. Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego i wolnego od pracy - tak jak jest do dzisiaj. W czasach PRL organizowany był pochód pierwszomajowy*, a w latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych pochodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt PRL-u. Wielkość tego święta możemy dostrzec także w wielu miastach Polski gdzie ulice noszą nazwę "1 Maja".


Miałam się nie rozpisywać i napisać to jak najbardziej treściwie się da, ale wyszło jak zawsze... Ciężko mi było coś pominąć, bo uważam, że te informacje są potrzebne do zrozumienia istoty genezy. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam ;)


Artykuł pisałam w oparciu o http://pl.wikipedia.org oraz własną wiedzę



7 komentarzy:

  1. 1 Maja to jedno z tych dni, którego historię powinno się znać. Cała geneza powstawania tego święta, pokazuje, jak teraz mamy ułatwione życie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko ciekawie napisane, bez zbędnego pitolenia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi to słyszeć! <3 Sporo się napracowałam nad tym postem i właśnie miałam wrażenie, że przedobrzyłam, ale nie umiałam tego skrócić :D

      Usuń
  3. są rzeczy, których nie da się opisać w skrócie. Moim zdaniem i tak super sobie poradziłaś, bo wcale tak dużo tekstu czytanego nie ma, a wszystko jest bardzo treściwe. Może powinnaś się zająć pisaniem podręczników? XD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahahha chciałabym być na tyle mądra żeby to robić, no ale niestety XDDD

      Usuń
  4. Ja nawet w święto pracy pracuję xD

    OdpowiedzUsuń