2018/05/03

3 maja święto Konstytucji


Zapraszam Was do przeczytania kolejnego postu tematycznego związanego z najważniejszym świętem państwowym w Polsce. Tak jak poprzednio na dole posta znajdziecie słowniczek.



"Uchwalenie Konstytucji 3 maja" Jan Matejko
Zacznijmy od najważniejszej informacji - Konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku. Zawiera ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Co ciekawe, Konstytucja 3 maja przyjęta przez sejm była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Możemy być z siebie dumni ;) Celem Konstytucji było zlikwidowanie wolnej elekcji* oraz demokracji szlacheckiej*. Dzięki niej ustrój państwa zmienił się na monarchię dziedziczną. Gołota* nie miała już takiego prawa głosu co wcześniej - nie mogli podejmować ważnych decyzji kształtujących przyszłość państwa. Nastąpiło zrównanie mieszczan i szlachty, co wzbudziło ogromne kontrowersje. Co więcej to właśnie Konstytucja 3 maja formalnie zniosła liberum veto, chociaż tak naprawdę już spory czas przed tym nie było ono praktykowane. Konstytucje uchwalono 2 dni wcześniej niż planowano, ponieważ w obawie przed siłami stronnictwa moskiewskiego wykorzystano fakt, iż opozycja była jeszcze na urlopach wielkanocnych. Miejscem obrad był Zamek Królewski w Warszawie, do którego przybyło 182 posłów i senatorów. Obrady przebiegły w warunkach zamachu stanu*. Warto również wspomnieć o autorach Konstytucji 3 Maja, byli nimi król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Ustawa Rządowa z dnia 3 maja
źródło
Nowy ustrój nie potrwał jednak długo - tylko jeden rok, a to za sprawą rozbioru Polski. Po odzyskaniu niepodległości obchody zostały wznowione, ale niestety - tuż po II wojnie światowej władze zakazały obchodów tego święta, a zaraz po tym zostało ono całkowicie zniesione z powodu zbyt dużego patriotycznego zaangażowania Polaków. Ostatecznie święto wróciło do kalendarza w 1989 r. Rok później sejm ustanowił je Świętem Narodowym. Mimo, że sama Konstytucja jak i jej sposób uchwalenia wzbudza mieszane uczucia wśród opinii historyków, to z pewnością przyczyniła się ona do wzrostu poczucia jedności i wolności państwa - zwłaszcza w okresie obcej władzy. I tak jest do dziś, dlatego świadomość tego święta, symbolu wolności, jest tak ważna dla każdego Polaka.










Artykuł napisany w oparciu o http://pl.wikipedia.org oraz o własną wiedzę



5 komentarzy:

  1. Naprawdę bardzo lubię czytać posty tego typu w twoim wykonaniu :) Super ci to wychodzi!

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo dobrze zrobiony post :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przesycony wiedzą post :D
    GlamSlodka

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze opisane, chociaż wszystko to wiem, bo interesuję się historią Polski

    OdpowiedzUsuń
  5. Trochę to przykre, że najbardziej wartościowe posty mają najmniej komentarzy. Ładnie napisane. ;)

    OdpowiedzUsuń