2015/03/30

Kilka słów o...

Barbara Hulanicki (Hulanicka) urodziła się w Warszawie, 8 grudnia 1936 r. Jest projektantką mody a sławę zdobyła jako założycielka domu mody „Biba. Za swoje osiągnięcia została odznaczona przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego

Gdy Barbara miała 12 lat, jej ojciec został zamordowany, a dziewczyna wraz z matką przeniosły się do  Brighton w Anglii, gdzie zdobyła wykształcenie. Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Brighton, w 1955 r., wygrała konkurs na kostiumy plażowe. 
Działalność w świecie mody rozpoczęła wykonując na własną rękę szkice modnych kreacji dla różnych czasopism o modzie, jak „Vogue”, „Tatler” oraz „Women’s Wear Daily".


W 1963 r. Barbara wspólnie z mężem uruchomiła firmę wysyłkową „Biba”, której klientkami miały być młode kobiety. Wcześniej nie było możliwości nabycia modnej odzieży poza Londynem, dlatego nowy biznes projektantki zasypany został zleceniami na sukienkę z kraciastej bawełny bez rękawów, która pojawiła się wówczas w dzienniku „Daily Mirror. Nowy produkt Hulanickiej dzięki przystępnej cenie i modnej stylizacji, zdobył uznanie młodych kobiet. Rok później przy Abingdon Road 87 w londyńskim Kensington otworzyła pierwszy sklep „Biba”, który oferował modne, atrakcyjne, tanie, wysokiej jakości ubrania oraz dodatki.


W 1966 r. Barbara przeniosła sklep w inne miejsce, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej oblegany przez kobiety. Przychodziły tam aktorki takie jak  Brigitte Bardot i Mia FarrowDzięki lepszej lokalizacji, wysublimowanej, unikalnej atmosferze oraz bogatemu wystrojowi butik stał się popularnym miejscem zakupów. 

Kres popularności firmy „Biba” był tak spektakularny jak pojawienie się marki na rynku brytyjskim. Na przełomie 1975/1976 roku słabnąca i pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa trwająca kilka miesięcy zakończyła się zniknięciem marki z rynku.


Po zamknięciu Biby, Hulanicka nadal działała w świecie mody, projektując dla takich firm jak Fiorucci i Cacharel. W latach 19801992 zaprojektowała kolekcję ubranek dziecięcych „Minirock”, przeznaczoną na rynek japoński.

Obecnie, mieszkając w Miami na Florydzie zajmuje się projektowaniem wnętrz
Wystawa szkiców Hulanickiej w jednej z londyńskich galerii zainteresowała zaopatrzeniowców z sieci sklepowej „Topshop” i w rezultacie tego, w ostatniej kolekcji tej sieci znalazły się zwiewne suknie szyfonowe i bluzki przypominające pierwotny styl „Biby”. Oprócz tego znalazły się też tam cieszące się dużym wzięciem wyroby z dzianiny ze wzorami pierwotnych szkiców Barbary, kostiumy bikini oraz krótki żakiet zamszowy. 


10 komentarzy:

  1. Nigdy o niej nie słyszałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też o niej nie słyszałam :)

    LadyLivReal

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hm, dość ciekawe projekty. Bardzo podobają mi się żakiety, które wstawiłaś jako przykłady z ubrań jej wykonania. Nigdy nie słyszałam o tej projektantce.

    karo45623Love1

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie słyszałam o niej nigdy :) Widać, że ma talent. Zdziwiło mnie to, że teraz mieszka w Stanach, na Florydzie w Miami i zajmuję się projektowaniem wnętrz... Może, popatrzę, poszukam w internecie wiadomosci o niej :) O projektach.
    karolciaazaw12

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie słyszałam o o niej. Ale bardzo miło się czytało tego posta :)

    Sally11l

    OdpowiedzUsuń
  7. Także o niej wcześniej nie słyszałam jednak jej kreacje są świetne *-* bardzo mi się pobobają a Twój artykuł super i lekko się czyta :)
    QueenRoyal.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie znałam tej projektantki, ale dzięki tobie zakochałam się w jej projektach.
    Naprawdę ma talent, podoba mi się to co stworzyła.
    Świetna osobowość, piękne projekty, czego chcieć więcej?
    DeadlyKitsune

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie znałam tej projektantki. Myślę jednak że nawet gdybym wiedziała o jej istnieniu to fakt że jej projekty mi się nie podobają pozostał by taki sam.
    agusiabb11

    OdpowiedzUsuń