2015/02/09

Kilka słów o...


Yōji Yamamoto urodził się w Tokio i jest japońskim projektantem mody, także laureatem francuskiej nagrody Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres.

W młodości uczęszczał do szkoły prowadzonej przez francuskich jezuitów. W 1966 zdobył wykształcenie prawnicze na Uniwersytecie Keio, a następnie rozpoczął naukę w prestiżowej japońskiej szkole kreatorów mody Bunka Fukusō Gakuin, którą ukończył w 1968 r. Przez cztery lata pracował w sklepie odzieżowym swojej matki, a następnie w 1971 r. utworzył własną markę odzieżową – Y’s Inc. Pierwszy pokaz kolekcji Yamamoto odbył się w Tokio w 1977 r. Yamamoto zadebiutował w Paryżu w roku 1981. W wywiadzie dla New York Times w 1983 roku, Yamamoto powiedział o swoich projektach, "Myślę, że moje męskie ubrania wyglądają tak dobrze na kobietach jak ubrania dla kobiet [...] Kiedy zacząłem projektowanie, chciałem właśnie to zrobić - męskie ubrania dla kobiet ". W ostatnim roku mówił: "Kiedy zacząłem robić ubrania dla mojej linii Y w 1977 roku, wszystko, czego chciałem to było, aby kobiet nosiły męskie ubrania. Wpadłem na pomysł projektowania płaszczy dla kobiet. Oznaczało to, coś do mnie - płaszcz miał pilnować i ukrywać ciało kobiety. Chciałem, aby chronił ciało kobiety od czegoś -. Może od męskich oczu lub zimnego wiatru."  W 1989 r. wystąpił w dokumentalnym filmie Wima Wendersa pt. Notatki o strojach i miastach. W 2003 r. Yamamoto stworzył Y-3 – linię sportowych ubrań dla kobiet i mężczyzn, opracowaną dla marki Adidas. Obecnie posiada ponad 200 sklepów na całym świecie (z czego 120 mieści się w Japonii). Sygnował swoim nazwiskiem również linię perfum oraz biżuterię.

Jego sukces komercyjny -  główna linia, Yohji Yamamoto (kobiety/ mężczyźni) i Y, są szczególnie popularne w Tokio. Te dwie linie są dostępne w  flagowych sklepach: w Nowym Jorku, Paryżu i Antwerpii, ale także w wysokiej klasy domach towarowych na całym świecie. Inne główne kierunki to Pour Homme, Costume d'Homme. Spółka Yohji Yamamoto Inc. ogłosiła w 2007 roku, że sprzedaż dwóch głównych linii Yamamoto przynosiła średnio powyżej 100.000.000 dolarów rocznie.
W życiu prywatnym związany jest z projektantką Rei Kawakubo. Jego córką jest Limi Yamamoto, również zajmująca się projektowaniem ubrań.
Charakterystyczne dla kolekcji tworzonych przez Yamamoto są bardzo obszerne ubrania oraz dominacja jednej barwy, najczęściej czarnej,
Yamamoto jest znany z awangardowego ducha swoich ubrań, często tworzy projekty dalekie od aktualnych trendów. Jego podpis to ponadgabarytowe sylwetki w czerni, często wyposażone w draperie z różnych tekstur.
Yamamoto współpracował z różnymi markami, w tym Adidas (Y-3), Hermès, Mikimoto i Mandarina Duck; a także projektował dla artystów różnych gatunków muzycznych, takich jak: Tina Turner, Sir Elton John, Placebo, Takeshi Kitano, Piny Bausch i Heinera Müllera .
W 2009 roku kiepskie decyzje menedżerów finansowych wepchnęły markę w długi wynoszące ponad 65 milionów dolarów, które to rozgniewały Yamamoto, a w konsekwencji doszło do restrukturyzacji spółki. Na szczęście firmie udało się uniknąć bankructwa. 
W 2008 roku, Yohji Yamamoto zdecydował się wesprzeć rozwój chińskiego przemysłu mody i pomóc uzdrowić dawną przyjaźń między Chinami i Japonią. Co roku młody Chiński projektant otrzymuje stypendium na studia mody w Japonii i Europie, a chiński model lub modelka zostaje wybrany do zadebiutowania podczas paryskiego sezonu prêt-à-porter.

Yamamoto w  książce "Mówię do siebie":
Francuski muzyk elektroniczny Jean-Michel Jarre po raz pierwszy zdefiniował styl Yohji Yamamoto tak: " Dla mnie kobieta w Yohji jest jak zakonnica nimfomanka. Jego ubrania są jednocześnie zmysłowe i bardzo rytualne." To człowiek którego reputacja oznacza jako projektanta odzieży dla gorliwych intelektualistów. To o mężczyźnie, którego "weselny" pokaz z 1998 zawierał striptease panny młodej, w którym modelki przeszły z wiktoriańskich krynolin do wąskich sukienek i spodni. To o człowieku, który jest jednym z najbardziej szanowanych i niesystematycznych projektantów XX wieku. W „Mówię do siebie”, Yamamoto stworzył ilustrowany notebook, który opowiada fazy jego życia. 


P.S. - tak, wiem, artykuł troszkę długi, ale niezmiernie zaciekawiła mnie ta postać. Nie słyszałam wcześniej o tym projektancie - nie wiem czemu. Przecież jego projekty są genialne! Dziękuję osobie, która go zaproponowała :) i zachęcam do składania dalszych propozycji!

7 komentarzy:

  1. Post świetny, miło się czyta. Zupełnie nie przeszkadza mi to, że jest dłuższy, dla mnie to nawet lepiej, ponieważ lepiej mogę wczuć się w tekst. :D
    O samym projektancie wcześniej słyszałam bardzo niewiele, a szkoda, ponieważ jego życiorys i projekty są zdumiewające! Niesamowicie podobają mi się płaszcze i buty zaprojektowane przez niego.
    Czekam na więcej takich postów jak ten. :)

    Remmy08

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny post lecz projektanta nie znam i nie zaciekawił mnie.
    QueenRoyal.

    OdpowiedzUsuń
  3. Post bardzo ciekawy i interesujący. Nie słyszałam wcześniej o tym projektancie. Gdyby następny post był o Valentino to bym się bardziej rozpisała. Spodobały mi się buty zaprojektowane przez niego, są świetne. Tak się na początku zastanawiałam się, czy na obrazku z jego twarzą ma on pomalowane oczy eyelinerem? Nie wnikając było duuużo czytania, ale to i tak dobrze że dowiedziałam się coś o jego życiu.

    Wikusia1477

    OdpowiedzUsuń
  4. I dlatego właśnie uwielbiam takiego rodzaju posty ! Chodzi o to, że jeszcze nie zetknęłam się z tym oto projektantem. Poprzez ten post mogłam go poznać, za co dziękuję. Dzięki takiego rodzaju postom można poznać projektantów na całym świecie, o których niektórzy nie słyszeli. Projekty jego są dość ciekawe i na zdjęciach wyglądają cudownie ! Jego projekty są naprawdę piękne. Czekam na więcej takich postów.
    Nalsh

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę przyzanć, że nie znałam wcześniej tego projektanta i cieszę się, że wpis o nim został tutaj umieszczony. Bardzo fajnie się go czyta i wcale nie przeszkadzało mi to, że jest taki długi :) Teraz przynajmniej go znam i wiem o nim naprawdę parę ciekawych rzeczy. Bardzo podobają mi sie jego projekty, są oryginalne i wyrafinowane. Jego postać jest równie fascynująca, bardzo ciekawa i godna zainteresowania.
    Popieram poprzednie wpisy, że następnym razem mógłby pojawić się Valentino :)

    k.kaka1997

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię takie posty, są one przyjemne dla oka :) Co do długości dla mnie jest idealna, można się dowiedzieć więcej interesujących informacji o danym projektancie :D Yōji Yamamoto to jeden z moich ulubionych projektantów
    Klarunia_P

    OdpowiedzUsuń
  7. No co tu dużo mówic, lubię tego projektanta, jak i jego projekty. Są one w moim guście, kolorystycznie a fason jest znakomity :) Uwielbiam takie dziwne kroje niecodzienne :)
    dorotmissi1999

    OdpowiedzUsuń